
4 najważniejsze składniki dobrego zdjęcia krajobrazowego
28 października 2013Podczas przeglądania słynnych zdjęć pejzażowych można zauważyć kilka cech wspólnych które każde z tych zdjęć zawiera. Gdy kolejnym razem będziecie planować kadr zdjęcia krajobrazowego, warto pomyśleć o czterech składnikach które mają ogromny wpływ na atrakcyjność obrazu. Są to:

©sxc.hu
1) Dobre światło
Nie ma dobrego zdjęcia bez dobrego światła, zdjęcie to światło. Zdjęcie pięknego krajobrazu wykonane przy ostrym świetle wysoko położonego słońca będzie nieatrakcyjne i płaskie. Fotografia nieciekawego krajobrazu przy wspaniałym i idealnym świetle stworzy dobre i zapadające w pamięć zdjęcie. Najlepsze światło do fotografii krajobrazowej to wschód i zachód słońca – tzw. złota godzina.
2) Główny element zdjęcia
Należy pamiętać, że aby zdjęcie przyciągało wzrok musi się na nim znajdować główny element, i musi być widać który element jest tym głównym. Często wykonujemy zdjęcie krajobrazowe na którym jest jakiś widok, jakieś drzewa, może trochę nieba i wody ale nie ma na nim tego jednego głównego elementu który zapadłby w pamięć, przyciągnął wzrok i zainteresował widza. Gdy znajdujemy się w jakimś miejscu zastanówmy się co przyciągnęło nasz wzrok najbardziej i wykonajmy zdjęcie w taki sposób aby ten element był na zdjęciu dominujący, na pierwszym planie, lub aby linie krajobrazy prowadziły nasz wzrok właśnie do tego elementu. Ważne aby był to jeden najważniejszy element, a nie wiele różnych ponieważ zdjęcie stanie się wtedy zbyt ogólne aby było interesujące.
3) Przejrzyste i czyste tło
Skoro znajdujemy się w idealnym miejscu w idealnym czasie, nasza scena oświetlona jest pięknym światłem i wybraliśmy główny element zdjęcia to teraz musimy pamiętać o tym aby dobrać do niego odpowiednie tło, tak aby nasz główny temat zdjęcia w nim nie zginął. Większość słynnych zdjęć posiada tło które nie odciąga uwagi od pierwszego planu tylko jest jego dopełnieniem. Najlepiej aby tło składało się z jednej tekstury, nie posiadało elementów które odciągają uwagę. Przykładowo? Możemy sfotografować nasz główny element z niskiej perspektywy na tle nieba.
4) Ciekawa kompozycja
Tutaj idealnie pasuje stwierdzenie które przeczytałem na jednej z zagranicznych stron:
Fotografia to przeciwieństwo malarstwa – malarz zaczyna z pustym obrazem i dodaje do niego kolejne elementy, fotograf zaczyna ze sceną pełną detali i musi ograniczyć ich ilość do momentu gdy znajdą się na niej tylko potrzebne elementy.
Najważniejsze elementy z których możemy budować kompozycję to:
- linie
- kształty
- kolory
- tekstury
- wzory
- ramki
- cienie i światła
Warto pamiętać o tych elementach podczas kadrowania sceny.