6 zasad które dodadzą Twoim zdjęciom ostrości

6 zasad które dodadzą Twoim zdjęciom ostrości

16 kwietnia 2013 Wyłączono przez Tomasz

Oko

 

Jedną z najważniejszych składowych udanej fotografii jest jego ostrość. Każdy fotograf wie jak frustrujące jest wyjście w plener, wykonanie zdjęć wspaniałych widoków, aby w domu stwierdzić, że zdjęcia są poruszone i nieostre. Dzisiaj prezentujemy Państwu 6 podstawowych zasad / sztuczek które znacząco zwiększają szanse wykonania ostrych fotografii.

 

 

1. Ustaw możliwie krótki czas naświetlania

Zdjęcie rozmyte z długim czasem naświetlania Źródło obrazu: sxc.hu

Zdjęcie rozmyte z długim czasem naświetlania
Źródło obrazu: sxc.hu

 Im czas naświetlania jest krótszy tym nasze szanse na poruszenie zdjęcia są mniejsze. Jako możliwie maksymalny czas naświetlania powinno się przyjąć odwrotność wykorzystywanej ogniskowej obiektywu. Przykładowo, jeżeli wykonujecie zdjęcie z użyciem ogniskowej 200 mm, to ustawiony czas naświetlania nie powinien być dłuższy niż 1/200 s. Ale im będzie on krótszy tym lepiej dla ostrości naszych zdjęć.

2. Wykorzystaj statyw, zawsze gdy jest to możliwe

Statyw fotograficzny

Statyw fotograficzny

Statyw zawsze jest najlepszym przyjacielem fotografa. ” Trzy nogi statywu są lepsze niż dwie fotografa, prawda? „- cytat pewnego znajomego fotografa z którym zgadzam się w 100%. Dzięki zastosowaniu statywu eliminujemy większość drgań, nasz aparat nie zmienia swojego położenia (nie oddala się i nie zbliża do fotografowanej sceny), dzięki temu znacznie wpływa na poprawe ostrości naszych zdjęć. Osobiście uważam, że warto zakupić dobrej jakości, solidny statyw, dlaczego mamy mocować nasz świetnej jakości sprzęt fotograficzny wart kilka tysięcy złotych na marnym statywie za 50 zł? Najtańsze statywy często się łamią, wszystko drży pod wpływem wiatru, ciężko jest ustawić aparat precyzyjnie itd… Dobry metalowy statyw można zakupić w cenie ok. 300 zł (Slik, Manfrotto) i będzie to naprawdę dobra inwestycja. Gdy wykonujesz zdjęcia z wykorzystaniem statywu, wyłącz systemy stabilizacji obrazu w obiektywie (IS lub VR).

3. Używaj zdalnego wyzwalacza lub samowyzwalacza

Ustawianie zdalnego wyzwalania w lustrzance Canon

Ustawianie zdalnego wyzwalania w lustrzance Canon

Każde nasze dotknięcie aparatu wywołuje drgania (nawet najmniejsze mają wpływ na jakość zdjęć). Gdy wciskamy spust migawki wywołujemy drganie aparatu, pogarszając niepotrzebnie ostrość wykonanych fotografii. Lepiej zakupić zdalny wyzwalacz (najtańsze są w cenie ok. 20 zł na Allegro 🙂 ), możemy również ustawić samowyzwalacz wbudowany w aparacie na 10 sekund i nacisnąć spust migawki. Po upływie 10 sekund aparat sam wykona zdjęcie.

 

 

 

4. Ustaw ręcznie punkt ostrzenia

Obraz wyboru punktu ostrzenia w lustrzance Canon

Obraz wyboru punktu ostrzenia w lustrzance Canon

Gdy aparat ustawia punkt ostrzenia automatycznie (punkt który będzie najbardziej ostry na zdjęciu) nie zawsze

wybierze dobre miejsce. Najczęściej dobierany jest punkt znajdujący się blisko, lub w zalezności od kontrastu, co nie zawsze jest naszą intencją. W praktycznie wszystkich lustrzankach cyfrowych istnieje możliwość ręcznego ustawienia punktu w którym aparat ma ustawić ostrość. Znajdź taką funkcje w swoim aparacie, dzięki temu będziesz mógł w pełni decydować w którym miejscu aparat powinien ustawić ostrość.

5. „Wstępne podnoszenie lustra”

Włączanie opcji wstępnego podnoszenia lustra w lustrzance Canon

Włączanie opcji wstępnego podnoszenia lustra w lustrzance Canon

Gdy naciskamy spust migawki, aparat podnosi lustro, odsłaniając matrycę światłoczułą, pozwalając na jej naświetlenie i stworzenie obrazu. Podnoszące się lustro wywołuje mikrodrgania, które negatywnie wpływają na ostrość zdjęcia. Opcja „Wstępne podnoszenie lustra” unosi lustro wcześniej, jeszcze przed naświetlaniem, dzięki temu jego ruch nie wpływa na jakość fotografii. Warto poszukać tej opcji w naszej lustrzance, jeżeli zależy nam na możliwie ostrych zdjęciach.

6. Wykorzystaj tryb seryjny w aparacie

Tryb ciągły w lustrzance Canon

Tryb ciągły w lustrzance Canon

Jest to sztuczka która zwiększa szanse na wykonanie ostrego zdjęcia, gdy wykonujesz zdjęcie trzymając aparat w rękach. Ustaw aparat na wykonywanie zdjęć w trybie seryjnym, wykadruj i przytrzymaj przez chwilę spust migawki, aparat wykona kilka zdjęć, istnieje spora szansa, że chociaż jedno z nich nie zostanie poruszone.