Lustrzanka cyfrowa
6 sierpnia 2013Lustrzanka cyfrowa, skąd wzięła się ta nazwa oraz co ona dokładnie oznacza? Czym różni się lustrzanka cyfrowa od zwykłego aparatu kompaktowego oraz jakie są jej zalety?
Lustrzanka cyfrowa – dlaczego taka nazwa?
Lustrzanka cyfrowa jest rodzajem cyfrowego aparatu fotograficznego. Ich budowa jest bardzo zbliżona do wcześniejszych lustrzanek analogowych z tą różnicą, że zamiast kliszy filmu, aparat rejestruje zdjęcia z wykorzystaniem matrycy światłoczułej w formacie cyfrowym, stąd nazwa cyfrowa.
Nazwa „lustrzanka” jest związana z zasadą działania aparatu, wewnątrz korpusu znajduje się lustro które odpowiada za odbijanie obrazu widzianego przez obiektyw do wizjera aparatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu fotograf widzi w wizjerze dokładnie (lub prawie dokładnie) taki obraz jaki zostanie zarejestrowany po wciśnięciu spustu migawki. Podczas naciskania spustu lustro zostaje podniesione do góry (dlatego w wizjerze nic nie widać podczas naświetlania zdjęcia), światło pada na matrycę aparatu i ulega naświetlaniu w efekcie czego powstaje zdjęcie.
Zmienne obiektywy
Lustrzanki cyfrowe różnią się od aparatów kompaktowych między innymi możliwością zmiany obiektywu. Do korpusu lustrzanki cyfrowej możemy podpiąć każdy pasujący obiektyw i wykorzystywać go do fotografowania. Gama obiektywów jest ogromna, od obiektywów typu rybie oko, szerokokątnych, przez obiektywy typu makro aż po super długie obiektywy typy zoom. Dzięki temu rozwiązaniu będąc posiadaczem lustrzanki cyfrowej oraz odpowiedniego zestawu obiektywów możemy wykonać praktycznie dowolne zdjęcie.
Jakość zdjęć
Jakość zdjęć wykonywanych z wykorzystaniem lustrzanki cyfrowej jest w 90% przypadków lepsza niż z aparatu kompaktowego. Wynika to najczęściej z budowy oraz rozmiarów matrycy, w lustrzance cyfrowej z racji jej budowy oraz rozmiarów samego aparatu, stosowane są o wiele większe matryce niż w aparatach kompaktowych a im większa matryca tym mniejszy poziom szumów. W związku z mniejszym poziomem szumów, lustrzanki cyfrowe oferują większe możliwości zwiększania czułości ISO, pozwalając na rejestrowanie wysokiej jakości zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Najnowsze lustrzanki Canon czy Nikon oferują bardzo wysoką jakość zdjęć podczas korzystania nawet z takich wartości ISO jak 3200 czy 6400 co jeszcze parę lat temu było tylko marzeniem.
Postęp w fotografii cyfrowej jest zastraszająco szybki, wszystko ulega zmianie z roku na rok a nawet z miesiąca na miesiąc czołowe firmy prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz to nowocześniejszych aparatów fotograficznych. Od kilku lat sprzedawane są nowe aparaty hybrydowe które łączą wymienną optykę z małym rozmiarem, nazywane „bezlusterkowcami”. Ostatni news od firmy Canon mówi o planach wprowadzenia aparatu z trzema matrycami z których każda będzie odpowiedzialna za rejestrację tylko jednego kanału koloru RGB o łącznej rozdzielczości 75 Megapikseli. Ciekawe jak będzie wyglądał świat fotografii (cyfrowej?) za np.10-20 lat.