Jak działa opcja ISO Auto i kiedy warto jej używać

Jak działa opcja ISO Auto i kiedy warto jej używać

10 września 2013 0 przez Tomasz

Przez praktycznie 5 lat fotografowałem ustawiając aparat w trybie preselekcji przysłony, czasu naświetlania lub manualnym ustawiając ręcznie wszystkie parametry w zależności od sytuacji w tym również czułość ISO. Wydawało mi się, że ta funkcjonalność jest zupełnie bezużyteczna i ani razu z niej nie skorzystałem.

Kilka miesięcy temu przeczytałem wywiad z jednym z czołowych fotografów sportu, który wspomniał, że nie wyobraża sobie pracy bez opcji automatycznego ustawiania czułości ISO. Po tej lekturze postanowiłem przetestować ową opcję osobiście i wynik tego eksperymentu bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Ustawianie opcji ISO Auto w aparacie Canon

Ustawianie opcji ISO Auto w aparacie Canon

ISO Auto w praktyce

Wykonywałem zdjęcia reportażowe w kościele który był bardzo nierównomiernie oświetlony, ołtarz był oświetlony przez ogromne okna i panowały tam naprawdę dobre warunki oświetleniowe, podczas gdy reszta sali była kilkakrotnie ciemniejsza. Ustawiłem aparat w tryb manualny z ustawionym na stałe parametrem przysłony oraz czasu naświetlania który zapewniał mi wykonywanie nieporuszonych zdjęć. Włączyłem opcję ISO Auto z ograniczeniem do wartości ISO 1600 i rozpocząłem wykonywanie zdjęć.

Wynik? Coś wspaniałego, nie musiałem co chwilę zmieniać czułości ISO na poprawną ponieważ aparat robił to za mnie, co więcej, standardowo mogę wybrać wartości ISO 100, 200, 400, 800 lub 1600, a w trybie ISO Auto aparat wykonywał zdjęcia z parametrami ISO 100, 200, 320, 500, 640, 800 itd. więc rozszerzona została ilość opcji ustawiania czułości ISO z których nie mogę skorzystać podczas ręcznego ustawiania parametru.

 

Kiedy korzystać z tryby ISO Auto

Zauważyłem, że włączenie opcji ISO Auto najlepiej sprawdza się wtedy gdy fotografujemy w miejscu gdzie zależy nam na czasie wykonania zdjęcia (Sport, reportaż, dzika przyroda) oraz gdy warunki oświetleniowe są zróżnicowane i praktycznie każde zdjęcie wymaga zmiany parametrów (np. przytoczony przeze mnie nierównomiernie doświetlony kościół). Ważne aby ustawić odpowiednie ograniczenie do jakiej wartości aparat może rozszerzyć czułość ISO. Jeżeli ustawimy ją zbyt małą to w sytuacji gdy scena będzie zbyt ciemna ISO zostanie zwiększone do maksymalnej czułości która może być nadal niewystarczająca do uzyskania poprawnej ekspozycji. Poza wspomnianym ograniczeniem należy ustawić parametr przysłony oraz czas naświetlania odpowiednie do zastanych warunków oświetleniowych. Najlepiej, przed rozpoczęciem fotografowania, sprawdzić ręcznie czy przy danych parametrach zakres ISO jest wystarczający, czy zdjęcia ciemnych miejsc są poprawnie doświetlone oraz czy w najjaśniejszych miejscach zdjęcia nie są prześwietlone (najjaśniejsze miejsca sceny powinny być poprawnie doświetlone przy wartości ISO 100 lub 200 a najciemniejsze przy maksymalnym ograniczeniu ISO).