Ustawianie idealnej ostrości z wykorzystaniem podglądu na żywo „LiveView”
6 października 2013Systemy automatycznego ustawiania ostrości zmieniły nasze podejście do ustawiania ostrości, wystarczy wybrać punkt ostrzenia, nacisnąć spust migawki do połowy i aparat ustawia ostrość automatycznie. W 90% przypadków ostrość będzie ustawiona poprawnie, ale czy można ustawić ostrość w inny sposób z praktycznie 100% pewnością najlepszego ustawienia?
Wykorzystamy tryb robienia zdjęć z podglądem „LiveView” na wyświetlaczu LCD, zalety systemu autofokus oraz tryb ręcznego ustawiania ostrości, wymagany będzie również solidny statyw.
Krok po kroku:
1) Ustawiamy nasz aparat na statywie, stabilny statyw zapewnia, że nasze zdjęcia nie zostaną poruszone podczas naświetlania oraz zagwarantuje nam idealne ustawienie ostrości dokładnie w tym miejscu w którym chcemy,
2) Kadrujemy zdjęcie z wykorzystaniem wizjera optycznego, mocno dokręcamy wszystkie elementy statywu aby zapobiec poruszeniu, ustawiamy ostrość w wybranym miejscu z wykorzystaniem systemu Autofokus, teraz przełączamy aparat w tryb LiveView oraz w tryb ręcznego ustawiania ostrości, najczęściej służy do tego przełącznik znajdujący się na obiektywie, ustawiamy go w pozycji MF (ang. Manual Focus),
3) W trybie podglądu LiveView maksymalnie powiększamy obszar na którym chcemy uzyskać najwyższą ostrość,
4) Wykorzystując pierścień obiektywu służący do ustawiania ostrości ustawiamy najlepszą możliwą ostrość, kontrolując wynik na wyświetlaczu LCD, gdy obszar na którym nam zależy jest wystarczająco ostry, wykonujemy zdjęcie, najlepiej wykorzystując wężyk spustowy lub pilot zdalnego wyzwalania aby uniknąć poruszenia.
5) Oceniamy zdjęcie wynikowe na wyświetlaczu LCD, powiększając element na którym ustawialiśmy ostrość, jeżeli coś jest nie tak (zdjęcie jest poruszone, ostrość nie jest wystarczająca) powtarzamy całą procedurę.
Powyższa technika, wykonana poprawnie, pozwala osiągnąć najwyższą możliwą ostrość w wybranym miejscu sceny, zazwyczaj nieosiągalną z wykorzystaniem Autofocusu (który może nie trafić idealnie w dane miejsce). Jest to technika dość czasochłonna oraz sprawdzająca się jedynie dla scen statycznych, ale jeżeli zależy nam jakości to warto spędzić na fotografowaniu kilka minut więcej.