Lista cyfrowych artefaktów fotograficznych – błędów

Lista cyfrowych artefaktów fotograficznych – błędów

17 grudnia 2014 0 przez Tomasz

 

Przez pojęcie artefaktu w fotografii cyfrowej rozumiane są wszystkie niepożądane błędy które wystąpiły na zdjęciach w wyniku różnego rodzaju czynników zależnych oraz niezależnych od fotografa np. aberracje chromatyczne, zniekształcenia obiektywu, flary itd. W najbliższym czasie planuję napisać kilka artykułów w których szczegółowo przyjrzymy się każdemu z tych błędów.

Możliwe do wystąpienia artefakty cyfrowe:

  1. Aliasing – objawia się w postaci widocznych pikseli – schodkami – na krawędziach fotografowanych obiektów, wynika z faktu, że piksele są kwadratowe podczas gdy krawędzie przyjmują różne formy.
  2. Aberracje Chromatyczne – fioletowe, czerwone, niebieskie lub zielone piksele pojawiające się najczęściej w pobliżu krawędzi, spowodowane są przez fale światła o różnej długości docierające z różnych odległości od obiektywu, najbardziej widoczne podczas fotografowania z wykorzystaniem słabej jakości obiektywu
  3. Posteryzacja – banding – najczęściej widoczne w postaci mocnych przejść tonalnych na gładkich gradientach (np. na niebie) gdzie ograniczona liczba tonów jednego koloru musi pokryć obszar większy niż jego możliwości.Bez nazwy 1211
  4. Blocking – Objawia się w postaci sporego bloku zgrupowanych pikseli w jednym lub kilku miejscach na obrazie, najczęściej jest spowodowany przez algorytmy kompresji
  5. Color Cast – Jeden kanał koloru (Niebieski, czerwony lub zielony) dominuje w całym obrazie, najczęściej błąd ten jest spowodowany przez złe ustawienia parametrów fotograficznych (balansu bieli lub ekspozycji).
  6. Prześwietlenia – Utrata informacji w jasnych partiach obrazu, piksele przyjmują wartość maksymalną (255,255,255). Spowodowane przez złe ustawienia ekspozycji lub zbyt dużą dynamikę tonalną sceny.
  7.  Niedoświetlenia – Utrata informacji w ciemnych partiach obrazu, piksele przyjmują wartość minimalną (0,0,0). Spowodowane przez złe ustawienia ekspozycji lub zbyt dużą dynamikę tonalną sceny.
  8. Interpolacja – Spadek ostrości zdjęcia, widoczne pojedyncze piksele obrazu, spowodowane procesem interpolacji czyli zwiększenia rozmiaru zdjęcia i wypełnienia brakujących informacji za pomocą uśredniania.
  9. Szum cyfrowy – Najczęściej pojawia się w ciemniejszych partiach obrazu w postaci różnokolorowych pojedynczych pikseli pokrywających większy obszar, najczęstszy powód powstawania szumu to zwiększenie wartości ISO w aparacie.
  10. Flara – Spowodowana jest przez umieszczenie na scenie silnego źródła światła padającego w stronę obiektywu, objawia się w postaci poświaty zajmującej często spory obszar obrazu.
  11. Moire – powstaje najczęściej na obszarach zawierających dużo szczegółów, powtarzających się wzorów. Moire przyjmuje postać powtarzającego się wzoru jasnych oraz ciemnych linii, czasem posiadających przeplatające się kolory.
  12. Kurz na matrycy światłoczułej – Drobinki kurzu które znajdą się na matrycy światłoczułej powodują powstawanie plam na wszystkich zdjęciach w tych samych miejscach. Artefakt najbardziej widoczny jest na gładkich obszarach zdjęcia (np. na niebie).