10 porad dla początkujących fotografów

10 porad dla początkujących fotografów

17 maja 2013 Wyłączono przez Tomasz
10 porad dla początkujących fotografów
10 porad dla początkujących fotografów
©sxc.hu

Jako początkujący fotograf zastanawiasz się co zrobić aby Twoje zdjęcia zbliżyły się jakościowo do tych widzianych na okładkach gazet czy w magazynach. Dzisiaj publikujemy kilka porad które powinny ustrzec każdego przed popełnieniem popularnych błędów.

 

1) Nie kupuj od razu najdroższego sprzętu

Dobre zdjęcia można wykonać nawet prostym aparatem kompaktowym, chociaż jestem wielkim zwolennikiem lustrzanek, oglądając zdjęcia wykonywane przez mistrzów fotografii, aparatami wbudowanymi w iPhone’a, uważam, że zasady kompozycji oraz zrozumienie światła jest istotniejsze niż najdroższy sprzęt. Dla poparcia tej tezy zachęcam do zapoznania się z profilem fotografa Richarda Koci Fernandeza który za swoje zdjęcia publikowane na Instagramie został nominowany do nagrody Pulitzera: http://instagram.com/koci.

 

2) Kup i korzystaj ze statywu

Po zakupie statywu, spojrzenie na swoje zdjęcia ulegnie diametralnej zmianie, zdjęcia zyskają na ostrości a ponadto większą uwagę przykłada się do poprawnego kadrowania. Zachęcam do zainwestowania ok 200 zł w statyw wykonany z metalu, który zagwarantuje prawidłową stabilizację aparatu.

 

3) Noś aparat fotograficzny ze sobą gdy tylko jest taka możliwość

Nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy się dobra okazja na wykonanie niepowtarzalnego zdjęcia. Wiem z praktyki jakie to uczucie gdy przychodzi nam do głowy wspaniały pomysł na zdjęcie, ale nie mamy przy sobie naszego sprzętu fotograficznego. Gdy wrócimy później aby wykonać upragnione zdjęcie, wszystko może już ulec zmianie.

 

4) Warto sporządzić sobie listę ujęć jakie chcielibyśmy wykonać

Żadnym wstydem jest podejrzeć prace innych fotografów, wzorować się na kimś. Najlepiej przejrzeć portfolia ulubionych twórców, lub przejrzeć ujęcia z danego miejsca widniejące na widokówkach lub na znanych portalach zajmujących się sprzedażą zdjęć, osobiście gdy jadę w jakieś miejsce, przeglądam jakie ujęcia zostały w  danym miejscu wykonane np. na stronie: Instant.

 

 5) Nie zapominaj o najpopularniejszych pomysłach na fotografie

Możliwe, że do tej pory nie zauważałeś dobrych pomysłów na zdjęcia znajdujących się w okolicy. Poszukaj np. w ogrodzie lub w parku ciekawych kwiatów, sfotografuj je z różnych kątów, spacerując szukaj ciekawych detali, kontrastowych kolorów, ciekawie padającego światła budującego klimat. Często prosty przedmiot/scena jest najlepszym pomysłem na zdjęcie.

 

6) Nieustannie się rozwijaj

W hobby takim jak fotografia proces uczenia nigdy się nie kończy, śledź różne strony ze wskazówkami fotograficznymi, wysyłaj swoje zdjęcia do oceny na różne portale fotograficzne, poprawiaj je, szukaj informacji o różnych nowych technikach fotograficznych, ale najważniejsza jest praktyka, każde kolejne udane zdjęcie traktuj jako krok na przód.

 

7) Eksperymentuj ze różnymi parametrami w Twoim aparacie cyfrowym

Mówiąc parametry głównie mam na myśli: wartość przysłony, czas naświetlania, czułość ISO, balans bieli, ogniskową obiektywu. Moim zdaniem, jeżeli chcesz się rozwijać, nie powinieneś korzystać z automatycznych trybów „tematycznych” oferowanych przez aparat. Jeden obiekt można sfotografować na wiele różnych sposobów, zmieniając tylko wymienione podstawowe parametry w aparacie, następnie obejrzyj wykonane zdjęcia na komputerze, zobacz jaki wpływ na jasność, głębie ostrości czy kolory mają dane ustawienia.

 

8) Naucz się podstawowych zasad fotografii

Aby łamać reguły należy je najpierw doskonale poznać, dlatego zachęcam do przeczytania o podstawowej regule trójpodziału, oraz stosowania jej w praktyce, staraj się wykonywać zdjęcia krajobrazu podczas złotej godziny, naucz się kontrolować parametry aparatu aby być w stanie wykonać poprawne ujęcie w każdych warunkach.

 

9) Fotografuj regularnie

Praktyka czyni mistrza więc staraj się wykonywać zdjęcia tak często jak to tylko możliwe, najlepiej codziennie. Każda dłuższa przerwa w praktyce powoduje utratę wiedzy, aby pamiętać to czego się nauczyłeś, należy wykorzystywać wiedzę w praktyce. Pewien znany fotograf powiedział: „twoje 30 000 zdjęć jest najgorsze”, w tym stwierdzeniu jest dużo prawdy.

 

10) Nie bój się eksperymentować

W erze fotografii cyfrowej możesz robić tyle zdjęć ile tylko zmieści się na kartę pamięci, więc nie bój się eksperymentować z ustawieniami aparatu, fotografowaniem z różnych kątów itd. Jeżeli zdjęcie Ci się nie spodoba zawsze można je usunąć i wykonać kolejne. Często podczas takich eksperymentów można uzyskać bardzo ciekawe ujęcia.

 

A teraz bierzemy aparaty w dłoń i biegniemy w plener…

©sxc.hu

©sxc.hu