Fotografia – 10 zasad kompozycji cz.1 + możliwe, że konkurs

Fotografia – 10 zasad kompozycji cz.1 + możliwe, że konkurs

6 czerwca 2013 Wyłączono przez Tomasz

W fotografii nie ma ścisłych reguł, są za tylko zasady (wytyczne) kompozycji które mogą pomóc w dodaniu zdjęciu większej atrakcyjności. Wielu fotografów pracujących w branży, od wielu lat mówi, że w fotografii nie ma żadnych reguł, mając trochę racji, ale nikt nie zaprzeczy, że istnieje kilka podstawowych zasad kompozycji, których najpierw się nauczyli a następnie modyfikowali je na własne potrzeby, aby odkryć swój własny styl.

 

1) Zasada trójpodziału

Wyobraź sobie, że dwie linie poziome oraz dwie linie pionowe dzielą obraz na 9 równych części. Zasada trójpodziału zaleca umieszczanie najważniejszych elementów zdjęcia, na jednym z czterech przecięć tych linii, lub wzdłuż nich. W ten sposób dodajemy fotografii wyrazu. Większość aparatów cyfrowych pozwala na wyświetlanie siatki trójpodziału na ekranie LCD, pomagając w ten sposób poprawnie wykadrować zdjęcie.

Siatka reguły trójpodziału, na czerwono zaznaczono "mocne punkty".

Siatka reguły trójpodziału, na czerwono zaznaczono „mocne punkty” fotografii w których należy umieszczać najważniejsze elementy.

2) Balans elementów na zdjęciu

Podczas kadrowania z wykorzystaniem reguły trójpodziału możemy uzyskać zdjęcie na którym widoczny będzie pojedynczy element znajdujący się wzdłuż jednej z linii trójpodziału, zaś reszta kadru będzie pusta. Aby zmniejszyć „wizualną wagę”/”ogrom” głównego elementu możemy umieścić drugi obiekt, odpowiednio mniejszy ale również powiązany z tematyką sceny.

Fotografia - zasady kompozycji

Balans elementów na fotografii, krowa znajdująca się w tle, zmniejsza „wizualną wagę” krowy znajdującej się na pierwszym planie,
© sxc.hu

3) Linie prowadzące wzrok na zdjęciu

Gdy oglądamy obraz lub zdjęcie, nasze oczy są automatycznie prowadzone przez znajdujące się na nim linie. W zależności od tego jak wykorzystamy ten fakt, możemy prowadzić wzrok obserwatora wgłąb obrazu, na zewnątrz, w stronę głównego elementu lub na prawdziwą „wyprawę po fotografowanej scenie”. Istnieje wiele typów linii – proste, krzywe, poziome, pionowe, kręte itd. Wszystkie z nich można wykorzystać aby podbudować wyraz naszych fotografii.

 

Zasady kompozycji w fotografii

Wykorzystanie linii prowadzących wzrok obserwatora po scenie,
© sxc.hu

 

4) Wzory oraz symetria

Cały otaczający nas świat zawiera mnóstwo wzorzystych oraz symetrycznych elementów, naturalnych oraz stworzonych przez człowieka. Umieszczając obiekty tego typu na fotografii, możemy stworzyć naprawdę wpadające w oko kompozycje. Ponadto, zdjęcie symetrycznego obiektu niekoniecznie musi być symetryczne, możemy spróbować złamać symetrię i pokazać nowe oblicze.

 

Fotografia - zasady kompozycji

Odpowiednio wykorzystana symetria może stworzyć wrażenie głębi na zdjęciu,
©sxc.hu

 

5) Perspektywa

Zanim wykonasz zdjęcie jakiegoś obiektu, warto jest się zastanowić z jakiej perspektywy ujęcie wyjdzie najlepiej. Wysokość, kąt aparatu, położenie (z góry, z dołu lub z boku danego obiektu) itd. czyli perspektywa z jakiej fotografujemy, ma ogromny wpływ na finalny efekt. Przykładowo, zamiast wykonywać zdjęcia na stojąco, ukucnij lub połóż się na ziemi, możesz również wejść gdzieś wyżej i sfotografować daną scenę z góry.

Zasady kompozycji w fotografii

Eksperymentuj z perspektywą z jakiej fotografujesz

 

Aby dać Wam trochę czasu na przyswojenie oraz przećwiczenie dzisiejszej dawki wiedzy z zasad kompozycji, kolejne 5 przedstawimy jutro. Więc teraz bierzemy aparaty w dłoń i idziemy fotografować 🙂 Zapraszam do wysyłania zdjęć na nasz adres kadrzasada@gmail.com z Waszych fotograficznych spacerów, być może któreś z nich, najlepsze zostanie opublikowane na stronie głównej 🙂