Czy mój obiektyw powoduje zniekształcenia oraz dystorsje obrazu
18 października 2013Na samym wstępie odpowiem na zadane w tytule pytanie: każdy obiektyw powoduje zniekształcenia obrazu, jeden mniejsze, inny bardzo widoczne, jedyne co pozostaje do zrobienia to poznanie własnego obiektywu oraz wykorzystywanie owych dystorsji na własną korzyść.
Czyli uważasz, że mój obiektyw za parę tysięcy nie jest idealny?
Dokładnie tak, niestety każdy obiektyw posiada defekty które wynikają z jego budowy. Nie ma obiektywu z którego pomocą wykonamy zdjęcie które jest idealną kopią fotografowanej sceny. Pomimo, że najlepsze obiektywy generują małe zniekształcenia oraz defekty obrazu to nie jest fizycznie możliwym stworzenie obiektywu które jest w 100% pozbawiony wad.
Nie zauważyłem do tej pory żadnych problemów z moim obiektywem…
Dotyczy to większości z nas, najczęściej nie wiemy czego szukać, albo nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre błędy na obrazie są spowodowane przez obiektyw. Przykładowo: większość osób nie wie, że aberracje chromatyczne to właśnie wina obiektywu.
Ile jest dystorsji obrazu powodowanych przez obiektyw?
Naprawdę jest ich sporo, na pewno powyżej dziesięciu, ale najważniejsze są te które są najbardziej zauważalne na fotografiach.
Jakie są najważniejsze wady?
Do najgorszych błędów spowodowanych przez obiektyw, mocno widocznych na zdjęciach należą:
Aberracje chromatyczne – fioletowe, zielone, czerwone i niebieskie linie pojawiające się na krawędziach obiektów.
Winietowanie – przyciemnienie fotografii narastające od narożników
Koma – aberracja komatyczna – na obrazach wynikowych pojawia się mała plamka o kształcie lecącej komety,
Oraz wszelkiego rodzaju zniekształcenia geometryczne które są szczególnie widoczne podczas fotografowania z wykorzystaniem obiektywów szerokokątnych (obiekty na scenie są zniekształcone, elementy które powinny być pionowe lub poziome, na zdjęciu są pochylone lub wykrzywione).
Jak się ustrzec tych błędów
Niewielki aberracje chromatyczne można niwelować do pewnego poziomu z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego (np. w Photoshopie).
Zniekształcenia geometryczne można zmniejszać już podczas wykonywania zdjęć poprzez wykorzystywanie dłuższych ogniskowych lub korzystając z obiektywów szerokokątnych fotografować z większej odległości. Ponadto niektóre programy posiadają możliwość korekcji geometrycznej na poziomie edycji komputerowej.
Winietowanie również nie stanowi problemu do usunięcia podczas obróbki komputerowej.
Tak więc większość błędów wywołanych przez optykę obiektywu można zniwelować podczas obróbki komputerowej, oczywiście do pewnego stopnia, gdy dystorsje są niewielkie.