Fotografowanie krajobrazów – pierwsze 3 zasady

Fotografowanie krajobrazów – pierwsze 3 zasady

18 lipca 2013 Wyłączono przez Tomasz
landscape ©


Fotografia krajobrazowa

Krajobrazy, otaczają nas praktycznie w każdej chwili, odważę się stwierdzić, że fotografia krajobrazowa jest najczęściej wybieraną dziedziną przez fotografów. Na pierwszy rzut oka, wydaje się być też jedną z najłatwiejszych dziedzin, aby fotografować pejzaże, nie potrzebujemy wymyślnego sprzętu studyjnego, dodatkowych modyfikatorów światła itp. Niestety, bardzo często bierzemy nasz aparat, idziemy w plener, robimy zdjęcia pięknych pejzaży a po powrocie do domu czeka nas rozczarowanie w stylu „to nie tak miało wyglądać”.  W związku z faktem, że bardzo trudno jest przełożyć piękny krajobraz na jeszcze lepsze zdjęcie, prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, 3 dzisiaj, reszta jutro (tutaj) 🙂

 

Wybór najlepszego miejsca

Gdy przyjdziemy na miejsce które chcemy uwiecznić na naszych fotografiach, jeszcze przed wyjęciem aparatu fotograficznego z torby, należy rozejrzeć się za najlepszym miejscem z którego pejzaż prezentuje się najatrakcyjniej. Najłatwiej jest przyjechać na punkt widokowy, przepychać się przez tłum innych fotografów i zrobić kolejne, identyczne zdjęcia jakie powstają z tego miejsca codziennie. Zamiast tego, lepiej znaleźć własny, oryginalny punkt do sfotografowania danego miejsca. Dzięki temu, już na samym początku będziemy o kilka kroków przed innymi fotografami.

 

Pierwszy plan, drugi plan i tło

Zdjęcie krajobrazu zawierającego głębię jest zawsze lepsze od „płaskiego” widoku. Warto (należy) umieścić na zdjęciu pejzażowym najważniejsze elementy znajdujące się na pierwszym planie, mniej ważne ale ściśle związane z danym miejscem elementy na drugim planie, oraz na koniec dobrać odpowiednie elementy stanowiące tło obrazu. Dzięki zastosowaniu podziału na te trzy „strefy” zdjęcie uzyska odpowiednią głębie którą widz będzie mógł „zwiedzić”.

 

Przysłona i statyw:

Podczas fotografowania krajobrazu, powinniśmy wykorzystywać duże wartości przysłony (f/11 minimum) , aby wszystkie elementy pierwszego planu były odpowiednio ostre. Pejzaże są najczęściej są bardzo rozległe, więc zastosowana głębia ostrości musi być wystarczająco duża do objęcia wszystkich ważnych elementów. Oczywiście, wraz ze zwiększeniem parametru przysłony, potrzebujemy więcej światła do wykonania ujęcia (dłuższego czasu naświetlania), pamiętajmy więc o umieszczeniu aparatu fotograficznego na statywie w celu zapewnienia stabilności.

 

Po kolejną dawkę porad oraz wskazówek dotyczących fotografii krajobrazowej zapraszamy tutaj.