Jak działa pulsoksymetr w Apple Watch?
30 marca 2022Jak działa pulsoksymetr, czyli pomiar natlenienia krwi, w zegarku Apple Watch? Specjalna aplikacja o nazwie Tlen umożliwia na żądanie użytkownika zmierzyć poziom tlenu we krwi. Jest to funkcja szczególnie przydatna do kontrolowania swojego stanu w trakcie chorób płuc, oraz choroby Covid-19. Nie wszystkie smartwatche Apple są wyposażone w tą funkcję. Tylko najnowsze zegarki Apple Watch serii 6 i 7 mają tą możliwość.
Jak wygląda pomiar natlenienia krwi przez Apple Watch?
Pomiar poziomu natlenienia krwi przez Apple Watch jest banalnie prosty. Procedura sprowadza się do włączenia na zegarku specjalnej aplikacji i kliknięciu przycisku Start jak będziemy gotowi. Zegarek w trakcie pomiaru musi być założony na nadgarstku i przylegać pewnie do ciała. W trakcie używania pulsoksymetru nie możemy ruszać ręką ponieważ może to prowadzić do nieudanego pomiaru.
Przykładowy pomiar natlenienia krwi z wykorzystaniem Apple Watch 6 możecie zobaczyć na poniższym wideo.
Aby uzyskać jak najdokładniejszy pomiar dobrze przestrzegać poniższych wskazówek:
- Apple Watch musi dobrze dolegać do nadgarstka – nie za mocno, ale także nie może być luźny.
- Podczas pomiaru ręka powinna być nieruchoma a tarcza zegarka skierowana ku górze.
- Najwygodniej będzie oprzeć rękę na stole, albo na kolanach.
Automatyczny pomiar natlenieni krwi przez Apple Watch
Poza funkcją mierzenia poziomu natlenienia krwi w organizmie poprzez uruchomienie aplikacji tlen, Apple Watch może także automatycznie dokonywać pomiarów w tle. Aby włączyć tą opcję, wejdź w ustawienia na swoim Watchu, wybierz „Tlen we krwi” i włącz opcję „Pomiary tlenu we krwi”. Dzięki temu zegarek sam będzie dokonywał pomiarów co jakiś czas gdy wykryje brak aktywności.
Jak działa funkcja pomiaru natlenienia krwi w Apple Watch
Pewnie zastanawiacie się także jak działa pulsoksymetr w Apple Watch?? Okazuje się, że jest to bardzo sprytne, ale także zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Specjalny czujnik znajdujący się pod zegarkiem posiada diodę LED, która emituje światło czerwone, zielone i podczerwone w trakcie pomiaru. Specjalne fotodiody natomiast mierzą natężenia światła odbitego. Specjalne algorytmy są dzięki temu w stanie zbadać kolor naszej krwi i na tej podstawie oszacować poziom tlenu. Jasnoczerwona krew ma więcej tlenu niż ciemnoczerwona. Proste i genialne, prawda?