Jak robić „proste” zdjęcia

Jak robić „proste” zdjęcia

25 maja 2013 Wyłączono przez Tomasz

Jednym z częstych błędów, jest wykonywanie zdjęć, na których linie które powinny być poziome/pionowe (linia horyzontu, budynki itp.) są przekrzywione. Osoba fotografująca albo nie przywiązuje wagi do poprawnego kadrowania, albo skupia się na czymś innym, na ujęciu w kadrze fotografowanej osoby, na odpowiednim zestawieniu kolorów itd. Niestety zdjęcia na których horyzont na pierwszy rzut oka „leci w jedną stronę” lub budynki które nie są krzywą wieżą w Pizie są przekrzywione, nie wyglądają dobrze.

Wielu początkujących fotografów ma problem z poprawnym trzymaniem aparatu i kadrowaniem zdjęć które nie są przekrzywione. Jak można sobie ułatwić robienie „prostych” zdjęć? Jest kilka sztuczek:

 

1) Znajdź główną linię na zdjęciu która musi być prosta

Linia

©sxc.hu

Najczęściej taką linią jest linia horyzontu, ale może to być dach lub ściana budynku, framuga okna itd. Gdy już znajdziemy taką linie, porównujemy ją do krawędzi kadru w naszym wizjerze, i staramy się aby była do niej równoległa.

 

2) Włącz siatkę trójpodziału kadru

Siatka trójpodziału fotografii

Siatka trójpodziału fotografii

Większość aparatów (nawet wbudowanych w telefon komórkowy) pozwala na wyświetlanie siatki trójpodziału, składającej się z 2 linii poziomych oraz 2 linii pionowych. Jest to bardzo duże ułatwienie, pozwalające w łatwy sposób wykonać zdjęcie które nie jest przekrzywione. Wystarczy aby jedna z tych linii pokrywała się z linią horyzontu. Wykorzystanie siatki trójpodziału w ten sposób ma dwie zalety: Zdjęcie które wykonamy będzie proste, ale dodatkowo będzie zgodne z zasadą trójpodziału która mówi o tym, że horyzont powinien znajdować się właśnie w 1/3 lub 2/3 wysokości kadru.

 

3) Wykorzystaj poziomicę

Poziomica do zamontowania w gnieździe rozszerzeń w aparacie

Poziomica do zamontowania w gnieździe rozszerzeń w aparacie

Aby pomóc fotografom w kadrowaniu „prostych” zdjęć, producenci sprzętu fotograficznego stworzyli, specjalne, malutkie poziomice które montuje się w gnieździe rozszerzeń w naszym aparacie (w tzw. „sankach”, są w nie wyposażone lustrzanki cyfrowe oraz zaawansowane kompakty, jest to miejsce w którym montuje się zewnętrzną lampę błyskową). Osobiście uważam, że z tego rozwiązania można skorzystać, ale tylko podczas wykonywania zdjęć ze statywu, gdy już wykadrujemy odpowiednio zdjęcie, sprawdzamy czy poziomica wskazuje poprawny kąt aparatu i ewentualnie dokonujemy delikatnej korekty. Wykonując zdjęcia „z ręki”, ciężko jest jednocześnie patrzeć przez wizjer aparatu, skupiać się na poprawnym kadrze i sprawdzać wskazania poziomicy która znajduje się na górze korpusu.

 

4) Zrobiliśmy krzywe zdjęcie, jak je wyprostować?

Narzędzie do prostowania zdjęć w programie Adobe Camera Raw

Narzędzie do prostowania zdjęć w programie Adobe Camera Raw

Żyjemy w erze fotografii cyfrowej, jeżeli zrobiliśmy zdjęcie które jest przekrzywione, możemy wykonać drugie ujęcie stosując się do jednej z wyżej wymienionych wskazówek. Jeżeli jest na to za późno, przykładowo wróciliśmy już do domu i dopiero po zgraniu zdjęcia na komputer zauważyliśmy, że jest przekrzywione, nadal nic nie jest stracone. Wiele programów do obróbki zdjęć cyfrowych posiada modułu do prostowania. Przykładowo w programie Adobe Camera Raw, wystarczy wybrać narzędzie „prostowanie”, wskazać linię która powinna być prosta a program sam dokona odpowiedniego kadrowania i wyprostuje zdjęcie.