Jak robić „proste” zdjęcia
25 maja 2013Jednym z częstych błędów, jest wykonywanie zdjęć, na których linie które powinny być poziome/pionowe (linia horyzontu, budynki itp.) są przekrzywione. Osoba fotografująca albo nie przywiązuje wagi do poprawnego kadrowania, albo skupia się na czymś innym, na ujęciu w kadrze fotografowanej osoby, na odpowiednim zestawieniu kolorów itd. Niestety zdjęcia na których horyzont na pierwszy rzut oka „leci w jedną stronę” lub budynki które nie są krzywą wieżą w Pizie są przekrzywione, nie wyglądają dobrze.
Wielu początkujących fotografów ma problem z poprawnym trzymaniem aparatu i kadrowaniem zdjęć które nie są przekrzywione. Jak można sobie ułatwić robienie „prostych” zdjęć? Jest kilka sztuczek:
1) Znajdź główną linię na zdjęciu która musi być prosta
Najczęściej taką linią jest linia horyzontu, ale może to być dach lub ściana budynku, framuga okna itd. Gdy już znajdziemy taką linie, porównujemy ją do krawędzi kadru w naszym wizjerze, i staramy się aby była do niej równoległa.
2) Włącz siatkę trójpodziału kadru
Większość aparatów (nawet wbudowanych w telefon komórkowy) pozwala na wyświetlanie siatki trójpodziału, składającej się z 2 linii poziomych oraz 2 linii pionowych. Jest to bardzo duże ułatwienie, pozwalające w łatwy sposób wykonać zdjęcie które nie jest przekrzywione. Wystarczy aby jedna z tych linii pokrywała się z linią horyzontu. Wykorzystanie siatki trójpodziału w ten sposób ma dwie zalety: Zdjęcie które wykonamy będzie proste, ale dodatkowo będzie zgodne z zasadą trójpodziału która mówi o tym, że horyzont powinien znajdować się właśnie w 1/3 lub 2/3 wysokości kadru.
3) Wykorzystaj poziomicę
Aby pomóc fotografom w kadrowaniu „prostych” zdjęć, producenci sprzętu fotograficznego stworzyli, specjalne, malutkie poziomice które montuje się w gnieździe rozszerzeń w naszym aparacie (w tzw. „sankach”, są w nie wyposażone lustrzanki cyfrowe oraz zaawansowane kompakty, jest to miejsce w którym montuje się zewnętrzną lampę błyskową). Osobiście uważam, że z tego rozwiązania można skorzystać, ale tylko podczas wykonywania zdjęć ze statywu, gdy już wykadrujemy odpowiednio zdjęcie, sprawdzamy czy poziomica wskazuje poprawny kąt aparatu i ewentualnie dokonujemy delikatnej korekty. Wykonując zdjęcia „z ręki”, ciężko jest jednocześnie patrzeć przez wizjer aparatu, skupiać się na poprawnym kadrze i sprawdzać wskazania poziomicy która znajduje się na górze korpusu.
4) Zrobiliśmy krzywe zdjęcie, jak je wyprostować?
Żyjemy w erze fotografii cyfrowej, jeżeli zrobiliśmy zdjęcie które jest przekrzywione, możemy wykonać drugie ujęcie stosując się do jednej z wyżej wymienionych wskazówek. Jeżeli jest na to za późno, przykładowo wróciliśmy już do domu i dopiero po zgraniu zdjęcia na komputer zauważyliśmy, że jest przekrzywione, nadal nic nie jest stracone. Wiele programów do obróbki zdjęć cyfrowych posiada modułu do prostowania. Przykładowo w programie Adobe Camera Raw, wystarczy wybrać narzędzie „prostowanie”, wskazać linię która powinna być prosta a program sam dokona odpowiedniego kadrowania i wyprostuje zdjęcie.