Jak robić zdjęcia w podczerwieni

Jak robić zdjęcia w podczerwieni

28 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Aparaty fotograficzne są skonstruowane w taki sposób aby fotografować fale świetlne widzialne przez człowieka.  Specjalny filtr zamontowany przed matrycą cyfrową przepuszcza tylko fale świetlne o długości widzialnej przez oko ludzkie, blokując fale o innych długościach w tym światło podczerwone. Filtr ten nie jest konstrukcją idealną i mimo wszystko nadal przepuszcza małą ilość światła podczerwonego którego nie jesteśmy w stanie zauważyć podczas „zwykłego fotografowania”. W jaki sposób można wykonać zdjęcie na którym widoczne będzie światło podczerwone? Są na to dwa sposoby:

Zdjęcie wykonane w podczerwieni, ©sxc.hu

Zdjęcie wykonane w podczerwieni, ©sxc.hu

Filtr Hoya R72 Infrared

Jest to „zwykły” filtr fotograficzny nakręcany na końcu obiektywu który możemy kupić w sklepie lub zamówić w internecie o odpowiedniej dla naszego obiektywu średnicy. Jego działanie polega na blokowaniu wszystkich fal świetlnych o długości poniżej 720 nm czyli światło widzialne przez człowieka. Przepuszczane są fale powyżej 720 nm czyli fale światła podczerwonego. W związku z faktem, że wewnątrz naszego aparatu nadal zamontowany jest filtr częściowo blokujący fale podczerwone, czasy naświetlania zdjęć w podczerwieni może trwać nawet powyżej 1 minuty w słoneczny dzień. Jeżeli chodzi o kadrowanie, nadal możemy używać wizjera optycznego podczas gdy tryb Live View będzie bezużyteczny.

 

Zdjęcie filtra blokującego fale podczerwone

Możemy zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi zdjęcie filtra podczerwieni z matrycy naszego aparatu cyfrowego oraz przerobienie do na aparat dedykowany do fotografii w podczerwieni. Niestety, jest to proces nieodwracalny więc najlepiej zdecydować się na ten krok gdy jesteśmy pewni, że chcemy wykonywać tylko zdjęcia w podczerwieni lub wymieniliśmy sprzęt na lepszy i chcemy nadać naszej starej lustrzance „nowe życie” i używać jej tylko do fotografii w podczerwieni. Po tym zabiegu wykonywanie zdjęć w podczerwieni jest o wiele prostsze niż z wykorzystaniem filtra Hoyi.

 

Sposób dwa i pół: Konwersja zdjęcia w programie graficznym

Programy graficzne (np. Photoshop) oferują algorytmy do zamiany zdjęć standardowych na zdjęcie stylizowane na wykonane w podczerwieni. Niestety, efekt końcowy jest dość daleki od oryginalnych zdjęć wykonanych w świetle podczerwonym.