Kadrowanie zdjęć portretowych
27 maja 2013Zdjęcia portretowe wbrew ogólnej opinii to nie tylko ujęcia samej twarzy. Podczas wykonywania zdjęć portretowych musimy zdecydować jak duża część sylwetki fotografowanej osoby powinna być ujęta na zdjęciu. Istnieją cztery podstawowe rodzaje kadrowania zdjęć portretowych:
1) „Portret do ramion”
Na zdjęciu widoczna jest głowa oraz ramiona fotografowanej osoby, dozwolone jest również umieszczenie na zdjęciu dłoni, jeżeli są one umieszczone na wysokości twarzy, ramion. Zdjęcia samej twarzy dodatkowo dzielą się na cztery podkategorie:
1.1) Ujęcia En face:
Twarz fotografowanej osoby jest skierowana dokładnie przodem do obiektywu, jest to klasyczne, symetryczne ujęcie z przodu.
1.2) Ujęcie siedem – ósmych (ang. Seven-eights):
Twarz fotografowanej osoby jest bardzo delikatnie zwrócona w jednym kierunku, warunkiem jest widoczność na fotografii obu uszu modela/modelki.
1.3) Ujecie dwie-trzecie:
Twarz fotografowanej osoby jest mocniej obrócona pod pewnym kątem względem aparatu, jedno ucho jest niewidoczne na zdjęciu, ale krawędź nosa nie przecina linii policzka.
1.4) Ujęcie profilowe
Na zdjęciach tego typu, twarz fotografowanej osoby jest obrócona o 90 stopni względem fotografa. Na zdjęciu widoczne jest tylko jedno oko.
2) Portrety „od pasa w górę”
Portrety wykonane w ten sposób potocznie nazywane są „popiersiami”. Na zdjęciu widoczna jest górna część sylwetki, linia cięcia kadru przechodzi dokładnie w pasie modela/modelki.
3) Portrety trzy-czwarte
Na zdjęciu widoczna jest część sylwetki od głowy do łydek lub ud. Linia cięcia przebiega nad lub pod kolanem, wg gustu fotografa oraz pozy modela/modelki.
4) Portrety całej postaci
Na fotografii przedstawiona jest cała sylwetka fotografowanej osoby.