Kurs fotografii – jak robić zdjęcia, zagadnienia teoretyczne

Kurs fotografii – jak robić zdjęcia, zagadnienia teoretyczne

10 kwietnia 2013 Wyłączono przez Tomasz
Kurs fotografii

Kurs fotografii

Zapraszamy do śledzenia nowej atrakcji na naszej stronie: „Kursu fotografii cyfrowej”. Kolejne lekcje (publikowane co tydzień) będą poruszały wszystkie podstawowe parametry/składowe potrzebne do nauki „świadomej” fotografii, zarówno sprzętowe jak i programowe. Nasz kurs fotografii polegał będzie na ćwiczeniach praktycznych, z których każda ukazuje jeden parametr fotografii oraz pozwala na eksperymentowanie z nim, w celu ukazania jego wpływu na wygląd zdjęć. Planujemy nauczyć Państwa wszystkich podstawowych parametrów wykorzystywanych w fotografii cyfrowej, następnie pokazać jak w prosty sposób poprawić wygląd zdjęć w programie graficznym.

Niniejszy wpis zawiera podstawowe informacje dotyczące wymagań sprzętowych/programowych jakie powinniśmy spełnić aby móc wykonać wszystkie ćwiczenia. Będzie on rozwijany wraz z dodawaniem kolejnych lekcji. Ponadto zawierane tu będą opisy teoretyczne różnych pojęć, które będą wykorzystywane w poradniku.

 

Aparat z zewnętrzną lampą błyskową zamontowaną na korpusie

 

Wymagania sprzętowe oraz programowe potrzebne do wykonania ćwiczeń:

 

Aparat fotograficzny:

Pewne stwierdzenie mówi, że dobry fotograf zrobi poprawne zdjęcie nawet kartonem po butach :). Jeżeli chodzi o dobre kadrowanie, zgadzam się jak najbardziej, gorzej z dobraniem odpowiednich parametrów zdjęcia (czułość ISO, czas naświetlania czy wartość przysłony). Do przeprowadzeniu większości ćwiczeń wystarczy zaawansowany aparat kompaktowy z możliwością kontrolowania podstawowych parametrów zdjęć, czyli wyposażony w tzw. tryb manualny (najczęściej oznaczony literą M). Niestety większość „kieszonkowych” aparatów cyfrowych posiada tylko tryby automatyczne, taki aparat nie jest dobrym narzędziem do uczenia się fotografii ponieważ nie mamy w nim bezpośredniego wpływu na parametru zdjęcia. Każda lustrzanka cyfrowa (nawet z najniższej półki lub używana) będzie wystarczająca aby wykonać wszystkie opisywane zadania. Większość przykładowych zdjęć stowarzyszonych z lekcjami, przedstawia lustrzankę firmy Canon.

Obiektyw:

Ćwiczenia opisywane w niniejszym poradniku można wykonać z wykorzystaniem praktycznie dowolnego obiektywu. Dobrze jeżeli będzie to obiektyw zmiennoogniskowy (np. 18 – 200 mm).

Statyw:

Wykorzystywany będzie w prawie każdym ćwiczeniu, można go zastąpić parapetem lub murkiem ale jeżeli chcemy fotografować „na poważnie” proponuje zakupić dobry statyw (za ok. 200 zł można już kupić naprawdę porządny trójnóg).

Oprogramowanie:

  • Adobe Bridge + Camera RAW oraz Adobe Photoshop CS5 lub CS6 (można je bezpłatnie pobrać ze strony Adobe w wersji 30-dniowej) – Podstawowe, poza aparatem fotograficznym, narzędzie każdego profesjonalnego fotografa. 

 

985450_study_1

 

Podstawowe zagadnienia teoretyczne:

Czas naświetlania – jest to czas w trakcie którego zdjęcie jest naświetlane (parametr ten zostanie dokładnie opisany podczas jednej z lekcji). W chwili obecnej musimy wiedzieć jak modyfikować tą wartość. W lustrzankach firmy Canon, w trybie manualnym („M”) parametr ten modyfikujemy wykorzystując „pokrętło główne” (najlepiej sprawdzić w instrukcji obsługi jak w Państwa aparacie można zwiększać / zmniejszać parametr odpowiedzialny za czas naświetlania). Powiedzmy, że początkowa wartość czasu naświetlania wynosi 1/200 s. Jeżeli w ćwiczeniu napisane jest żeby zwiększyć czas naświetlania, musimy ustawić wartość dłuższą niż 1/200 s, np. 1/100 s, 1/80 s, 1/50 s itd. Jeżeli w ćwiczeniu napisane jest aby zmniejszyć czas naświetlania, należy ustawić wartość krótszą niż 1/200 s, np. 1/250s, 1/500s, 1/800s itd.
Piksel – Element z których składa się obraz cyfrowy. Każdy obraz składa się z pewnej ilości pojedynczych pikseli. Ich ilość zależna jest od rozdzielczości aparatu, przykładowo jeżeli matryca naszego aparatu ma 18 Mpx (Mega pikseli) oznacza to, że fotografie wykonane tym aparatem będą się składały z ok. 18 milionów pikseli. Każdy piksel ma wartość z przedziału 0 – 255, im wartość piksela jest większa, tym jest on jaśniejszy.

Tryb preselekcji czasu naświetlania – Oznaczony symbolem „Tv” w aparatach Canon lub „S” w Nikonie. Jest to tryb półautomatyczny, pozwalający na wymuszenie przez użytkownika danego czasu naświetlania, pozostałe parametry (ISO oraz wartość przysłony) ustawiane są automatycznie w celu poprawnej ekspozycji zdjęcia.

 

Ćwiczenia praktyczne:

1) Lekcja pierwsza – Zrozumieć światłomierz oraz skalę ekspozycji w aparacie cyfrowym

2) Lekcja druga – Zrozumieć wpływ czasu naświetlania na wygląd zdjęć, jak fotografować ruch

3) Lekcja trzecia – Parametr ISO i jego wpływ na jakość zdjęć 

4) Lekcja czwarta – Parametr przymknięcia przysłony i jego wpływ na głębie ostrości i czas naświetlania

5) Lekcja piąta – Balans bieli w praktyce