Pomiary ekspozycji – matrycowy, centralnie ważony oraz selektywny

Pomiary ekspozycji – matrycowy, centralnie ważony oraz selektywny

3 września 2013 0 przez Tomasz

We wcześniejszym wpisie (tutaj) poruszyliśmy kwestię trybów pomiaru ekspozycji w aparatach cyfrowych oraz opisaliśmy punktowy tryb pomiaru. Dzisiaj prezentujemy pozostałe możliwości czyli pomiar centralnie ważony, selektywny oraz matrycowy / wielopunktowy.

Od odpowiedniego wyboru pomiaru ekspozycji zależy wygląd zdjęcia, czy najważniejsze elementy zostaną odpowiednio doświetlone. Zdjęcie: ©sxc.hu

Od odpowiedniego wyboru pomiaru ekspozycji zależy wygląd zdjęcia, czy najważniejsze elementy zostaną odpowiednio doświetlone. Zdjęcie: ©sxc.hu

Pomiar centralnie ważony

Gdy wybierzemy ten tryb pomiary ekspozycji, aparat ustawi parametry zdjęcia w oparciu o cały kadr ale priorytetem będzie środek kadru, mniej ważne staną się informacje o jasności znajdujące się na krawędziach sceny. Pomiar ten zakłada, że najważniejsze informacje znajdują się właśnie w centrum kadru i właśnie tam koncentruje największą uwagę.

 

Pomiar selektywny (skupiony)

Pomiar skupiony to zmodyfikowana wersja pomiaru centralnie ważonego i punktowego. Do obliczania ekspozycji wykorzystywany jest okrąg znajdujący się w centrum kadru. Szczególnie przydatny podczas wykonywania zdjęć obiektom które znajdują się w centrum kadru i zajmują jego większą część.

 

Pomiar matrycowy / wielopunktowy

Najbardziej zaawansowany tryb pomiaru ekspozycji wykorzystujący różne algorytmy w zależności od danej sytuacji. Jego działanie podzielone jest na dwa etapy:

W pierwszy etapie kadr dzielony jest na kilka obszarów w których ekspozycja jest liczona z osobna. Następnie, w drugim etapie, odczyty pomiaru ekspozycji porównywane są z elementami wbudowanej bazy danych zawierającej zbiór podstawowych „sytuacji zdjęciowych”. Na podstawie wybranego wzoru z bazy danych wybierany jest odpowiedni algorytm ustawiający parametry ekspozycji. Przykładowo, jeżeli wykonujemy zdjęcie na którym górna partia zdjęcia jest o wiele jaśniejsza od dolnej, aparat porównując nasz kadr z elementami bazy danych ustala, że jest to zdjęcie krajobrazowe z niebem  znajdującym się w górnej części sceny i wybierany jest algorytm który ustawia ekspozycję na dolną część kadru (jako priorytet traktując ciemniejsza partie obrazu).

Jest to tryb pomiaru ustawiony zazwyczaj jako domyślny przez producenta aparatu fotograficznego, ponieważ większość „pracy” wykonuje on automatycznie, pozostałe tryby są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników którzy wiedzą dokładnie jaki efekt chcą uzyskać i które obiekty na scenie są najważniejsze.