Źródła oraz rodzaje szumu w fotografii cyfrowej
8 lipca 2013Szum jest zjawiskiem niepożądanym na zdjęciach, ale również jest ich nieodłącznym składnikiem. Może on być tylko bardziej lub mniej widoczny, ale występuje zawsze. Szum występuje na obrazach cyfrowych w różnej formie, najczęściej są to drobne różnokolorowe „ziarenka”, pokrywające jednolite, ciemniejsze, elementy fotografii (niebo, cienie itp.). Zjawisko szumu wynika z budowy oraz zasady działania matrycy światłoczułej. Sąsiadujące ze sobą elementy światłoczułe pokrywające matrycę pobierają różne wartości jasności światła, powodując przekłamania i w wyniku powstaje szum.
Źródła i rodzaje szumu:
Szum odczytu – Zwiększenie czułości ISO matrycy, czyli wzmocnienie sygnału powoduje zwiększenie widoczności szumu. Zjawisko to możemy porównać do działania wzmacniacza w muzyce, gdy za bardzo wzmocnimy sygnał, stanie się coraz bardziej zaszumiony. Redukcja tego typu szumu odbywa się poprzez wykorzystywanie najniższej możliwej wartości ISO, podczas wykonywania zdjęć.
Szum fotonowy – Jest spowodowany przez sposób w jaki światło dociera do matrycy aparatu fotograficznego. Jest to rodzaj szumu którego ze względu na naturę fotonów światła oraz budowę matryc światłoczułych, nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Szum fotonowy jest najczęściej widoczny w półtonach, nie występuje za to praktycznie w ogóle w jasnych partiach obrazu (światłach).
Szum długiej ekspozycji – Wraz z wydłużeniem czasu naświetlania zdjęcia, rośnie temperatura matrycy światłoczułej. Wraz z podwyższającą się temperaturą matrycy, zwiększa się widoczność tego rodzaju szumu szumu. Nowoczesne lustrzanki cyfrowe posiadają możliwości redukcji szumu długiej ekspozycji, wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w menu aparatu.
Szum losowy – Elementy elektryczne zawarte w aparacie cyfrowym muszą się synchronizować, nieuniknione są pewne niezgodności oraz nieprzewidziane zachowania tychże elementów, prowadzące do powstawania zjawiska szumu losowego.
Szum zerowania matrycy – Matrycy aparatu fotograficznego jest „zerowana” po wykonaniu każdego kolejnego zdjęcia. Gdy pojawią się błędy w synchronizacji, na zdjęciach powstaną artefakty w postaci szumu.
W erze fotografii analogowej, fotografowie mogli kontrolować poziom szumu poprzez dobieranie kliszy o różnej czułości (odpowiednik ISO). Niestety, praktycznie była to jedyna działająca metoda kontrolowania szumu. W dzisiejszych „cyfrowych” czasach, zjawisko szumu jest możliwe do opanowania (zredukowania) z pomocą zaawansowanych programów komputerowych pozwalających w pewnym stopniu na redukcję zaszumienia obrazów cyfrowych. Oczywiście nie są to programy działające w 100% poprawnie, ponieważ wraz z redukcją szumu, istnieje spore ryzyko utraty jakości zdjęcia (najczęściej rozmycia szczegółów) ale chyba nie mamy wyjścia 🙂 . Osobiście polecam narzędzie Google NikCollection Dfine 2.